Infekcja bakteryjna czy wirusowa - jak sobie pomóc?Właśnie oglądam swoje zdjęcia sprzed roku. Dokładnie rok temu leżałam na kocu, na działce i popijałam zimnego drinka. Dziś - leżę w łóżku i walczę z przeziębieniem. Ot, taki trzeci maj. Pogoda jest nieprzewidywalna. Przeziębienia też nie zawsze da się przewidzieć, ale za to można nauczyć się go rozpoznawać i leczyć. Na początku domowymi sposobami.
Dzisiaj dowiecie się jak rozpoznać infekcję wirusową i bakteryjną oraz jak sobie z nimi radzić gdy do lekarza daleko. Moje rady nie mogą zastąpić lekarza, ale mogą pomóc w taki dzień jak dziś, gdy nie można pójść do przychodni.

Infekcja wirusowa


Jak rozpoznać objawy infekcji wirusowej? 
Na początku pojawia się złe samopoczucie, potem wodnisty katar. Jeśli zbagatelizujemy te objawy po kilku dniach zatka nam się nos i zacznie drapać w gardle. Może pojawić się temperatura, bóle głowy, mięśni, stawów.

Jak sobie pomóc? Jak walczyć z wirusami?

Domowe, ludowe sposoby na infekcję są moim zdaniem najlepsze. Połóż się do łóżka na 2-3 dni, dobrze wygrzej i wyśpij. Ważne żeby się wypocić. Pomogą w tym herbatki z lipy, czarnego bzu, malin. 
Właściwości antywirusowe mają syropy na bazie jeżówki. Jeżówka ma właściwości pobudzające wydzielanie interferonu, związku o działaniu antywirusowym. Podczas choroby, którą wywołały wirusy pij sok z aronii. 

Syrop z cebuli - zrób sobie syrop z cebuli i pij po łyżeczce co 2 godziny w ciągu dnia. Przepis na syrop z cebuli znajdziesz TUTAJ.

Jeśli dokucza ci katar, masz zapchany nos zrób inhalację, użyj do niej olejków - sosnowy, eukaliptusowy, tymiankowy.

Jak się ustrzec przez wirusami? Oto trzy złote zasady!

Myj ręce po przyjściu do domu, gdy dotkniesz osoby chorej, gdy poczujesz, że zaczyna brać cię przeziębienie myj ręce zanim coś zjesz.

Używaj rękawiczek, np. w autobusie. Gdy na dworze zimno załóż rękawiczki i nie zdejmuj ich w autobusie. Uchwyty w komunikacji publicznej, to siedliska zarazków, nie przynoś ich do domu!

Używaj żelu antybakteryjnego kiedy nie możesz umyć rąk, bo jesteś poza domem, a masz do czynienia z pieniędzmi. 

Infekcja bakteryjna


W przypadku infekcji bateryjnej pojawia się gorączka, a kolor kataru zmienia się. Kolor kataru w przypadku infekcji bakteryjnej zmienia się na biało-żółty lub zielonkawy. W tym samym kolorze pojawia się wydzielina spływająca po gardle. Gardło jest przekrwione, mocno boli. 

Na infekcje bakteryjną najlepszy będzie:

Czosnek - zawiera allicynę, substancję działającą silnie bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Przepis na wino czosnkowe:

sok z 4 cytryn
20 ząbków czosnku (rozgniecionych w moździerzu)
litr ciepłej przegotowanej wody

Połącz składniki i odstaw w ciepłe miejsce na dobę. Po dobie należy odcedzić i popijać winko czosnkowe w kieliszku 2 razy dziennie.

Imbir - na odporność i walkę z bakteriami jest idealny! 5 cm obranego imbiru zalej 2 szklankami wody i gotuj 15 minut. Po wystudzeniu dodaj 2 łyżki miodu i pół szklanki mleka. Tak przygotowaną herbatkę z imbiru pij codziennie.

Miód - kolejny naturalny obrońca zdrowia. Właściwości bakteriobójcze miodu wzrastają gdy rozcieńczymy go wodą. Pamiętaj jednak by woda nie była gorąca! Miód (1 łyżkę) warto wieczorem zalać wodą i pozostawić do rozpuszczenia na całą noc. Rano wciskamy do szklanki cytrynę i pijemy na czczo.

Podane sposoby pomogą ci na początku choroby. Moje leczenie nie zastąpi wizyty u lekarza - nie zapominaj o tym!

Komentarze