Rośliny w walce z bliznami

Dziś będzie słów kilka o bliznach i o tym  jak sobie z nimi poradzić z pomocą naturalnych sposobów. Blizny powstają w miejscu zranienia skóry. Praktycznie nie jest możliwe, by jakiekolwiek zranienie się pozostało bez śladu na skórze. Nawet drobne zadrapanie pozostawia czerwoną kreskę, która dość szybko znika. Jeśli byłaby głębsza mogłaby pozostawić trwały ślad. 
Nie ma co się oszukiwać, że blizn da się pozbyć po wysmarowaniu skóry jakimś kremikiem z apteki. Na próżno szukać nawet drogich sposobów na poważne i głębokie blizny! Gdyby to było takie proste ludzie bogaci nie mieliby blizn, prawda? A tak nie jest! Nawet celebryci mają na swoim ciele blizny po operacjach, tatuażach czy wypadkach i chociaż stać ich na drogie zabiegi, to ratunku nie ma.

Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju i głębokości blizny. Niemałe znaczenie ma również wiek, u dzieci blizny goja się szybciej, a nawet znikają całkowicie.

Rodzaje bliznJest kilka rodzajów blizn. Wszystkie można leczyć, starać się ich pozbyć, albo chociaż wybielić. Na świeże blizny będą najlepiej działać kosmetyki, kremy czy zabiegi mające na celu usunięcie czy wybielenie blizny. Starsze, zaniedbane blizny są trudniejsze w pielęgnacji.

Blizny prawidłowe

Cienkie, mało widoczne blizny, które nie rozrastają się poza miejsce zranienia.

Blizny przerostowe

Są lekko wypukłe nad powierzchnię skóry, dosyć grube i twarde.

Bliznowce

Grube, czerwone zranienia mocno rozrośnięte poza obszar zranienia.

Zabierając się za leczenie blizn należy zdać sobie sprawę z tego, że główną rolę odgrywa kolagen. To kolagen odpowiada za odbudowę komórek. To dzięki kolagenowi nasza skóra jest jędrna i gładka w okresie młodości. To kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Kolagen jest produkowany w naszym organizmie i warto uzupełniać jego brak, gdyż wraz z wiekiem produkujemy go coraz mniej. o kolagenie warto poczytać więcej TUTAJ, ja nie będę się na nim więcej skupiać. Chciałam wam natomiast 


Rośliny, które pomogą w walce z bliznami


ARNIKA GÓRSKA

Działa leczniczo na krwiaki, stłuczenia obrzęki, poprawia krążenie krwi w tkankach. Jeśli chodzi zaś o blizny, to nawilża je i natłuszcza. Dlatego właśnie arnika górska jest częstym składnikiem kremów do rąk.


CEBULA

Cebula wykazuje działanie bakteriobójcze. Ma właściwości rozpuszczania fibryny, która jest odpowiedzialna za powstawanie skrzepów. Wyciągi z cebuli spłaszczają, wygładzają i rozjaśniają blizny. Cebula przyspiesza regenerację blizn i łagodzi stany zapalne.

KONICZYNA ŁĄKOWA

Koniczyna jest bardzo dobra na świąd, który może się pojawiać w procesie tworzenia się blizn. Koniczyna polecana jest w leczeniu blizn u dzieci. Doskonała w leczeniu blizn po oparzeniach.

LEN

Len jest rośliną oleistą, dostarcza więc skórze oleju i śluzów, które są niezbędne do prawidłowego zabliźnienia rany. Stosowany jest od wieków na wrzody, egzemy, oparzenia, odmrożenia, trudno gojące się rany. Len działa przeciwzapalnie, przyspiesza ziarninowanie się skóry. 

MNISZEK

Mniszek lekarski przyspiesza bliznowacenie i sprawia, że znikają uszkodzenia skóry.

NAGIETEK

Nagietek najczęściej można znaleźć we wszelkiego rodzaju kremach, szczególnie tych do rąk i leczniczych. Dlaczego? Ano dlatego, że doskonale wygładza skórę, zapobiega powstawaniu blizn. Zalecany osobom po operacjach do stosowania na rany pooperacyjne.

OLEJ Z NASION RÓŻY

Olej z nasion róży poprawia elastyczność skóry i nadaje jej jędrność. Nie dość, że przyspiesza gojenie się ran, to jeszcze dodatkowo redukuje przebarwienia. Zalecany jest osobom po operacjach do smarowania blizn po cięciu. Odświeża, nawilża, pływa bardzo korzystnie, a działa łagodnie i dyskretnie.
PIĘCIORNIK KURZE ZIELE

Pięciornik od wieków znany i używany był do kompresów i przemywania ran. Jego zastosowanie w leczeniu blizn znały już nasze babki.

POZIEWNIK SZORSTKI

Odwary z poziewnika zawierają krzemionkę, która ma zbawienny wpływ na cały organizm, uzupełniają ubytki w miejscach uszkodzonych. Poziewnik jest doskonały także na stłuczenia i opuchlizny.

PRZYWROTNIK

Kompresy z odwaru z tej rośliny bardzo ładnie wpływają na leczenie blizn. Przywrotnik zawiera bardzo dużo cennych substancji, które pozytywnie wpływają na skórę: garbniki, saponiny, witamina C, flawonoidy, karotenoidy, gorczyce, żywice oraz sole mineralne. 

ROKITNIK

W rokitniku znajdują się kumaryny, które zapobiegają powstawaniu zatorów w żyłach. Owoce rokitnika natomiast zawierają kwasy: ursolowy i oleinolowy, które to mają działanie wzmacniające i przeciwzapalne, sprzyjają szybszemu gojeniu się ran. Sok z owoców rokitnika polecany jest na poparzenia słoneczne, natomiast olej - na odmrożenia i oparzenia. Rokitnik to jedna z tych roślin, które bardzo dobrze poradzą sobie z wrzodziejącymi i ropiejącymi ranami.  

ŻYWOKOST LEKARSKI

Zawiera alantoinę, która regeneruje tkankę łączną. Przyspiesza nie tylko gojenie się ran na skórze, ale także jest dobrym sposobem na leczenie skręceń kończyn i zwichnięcia stawów. 

ŻEŃ-SZEŃ

Łagodzi stany zapalne, ma właściwości tonizujące, nadaje skórze elastyczność. Żeń-szeń jest znany jako roślina, która wspomaga regenerację skóry po urazach.

Komentarze