Jak materac wpływa na komfort snu i twoje zdrowie?

Moi drodzy dziś nie będzie o ziołach. Dziś nie podam wam przepisu na zdrowy syrop. Nie będę też dziś opowiadać o potędze warzyw i roślin, ale to o czym zaraz przeczytacie może zmienić wasz komfort życia, będzie też miało duży wpływ na wasze zdrowie! Zapraszam do lektury!

Budzisz się rano zmęczony, z bólem kręgosłupa, klatki piersiowej, nóg? Ciężka głowa, obolałe mięśnie, przewlekłe zmęczenie? Łupież, wypryski na twarzy? Te wszystkie objawy wcale nie muszą oznaczać choroby, depresji, czy nadmiaru pracy. Takie objawy może mieć nawet dziecko, które chodzi spać regularnie, nie pracuje po nocach i nie ma powodów do zmartwień. Zanim zaczniesz panikować, zanim polecisz do lekarza po antydepresanty przyjrzyj się dokładnie swojemu łóżku. Jak dawno zmieniałeś materac?


Fot. favi.pl

Czy wiesz, że...

Jedną z przyczyn złego snu jest źle dobrany materac?

Materac po 10 latach powinien być wymieniany choćby ze względów higienicznych?

Materac mimo tego co piszą producenci nie jest "nieśmiertelny" i ulega deformacji, co niekorzystnie wpływa na sen i twój kręgosłup?


Materac i problemy o których nie miałeś pojęcia zanim przeczytałeś ten artykułMaterac, który ma więcej niż 10 lat może przyczynić się do powstania poważnych problemów zdrowotnych. Materac  ponad 10-letni powoduje m.in.:

problemy z pamięcią
problemy z koncentracją
problemy z kreatywnością i pracą
problemy z ciśnieniem
problemy z utrzymaniem wagi na prawidłowym poziomie
częste bóle głowy i kręgosłupa
problemy z cerą (przez roztocza i kurz)
astmę
częste niewyspanie
Jak uniknąć tego typu problemów?

Najlepiej przyjrzeć się dokładnie swojemu materacowi. Jeśli zauważymy, że jest zniekształcony, ma liczne wgłębienia lub wypukłości, popękane sprężyny - to pierwszy sygnał do tego, by go wymienić.

Fot. favi.pl

Kolejną rzeczą jest sprawdzenie higieny materaca. Materac, który był zalany, rzadko odkurzany, prany czy wymieniany - chłonie kurz i roztocza. Pamiętajmy także, że podczas snu pocimy się. Szacuje się, że przeciętny człowiek podczas snu traci około 1/4 litra potu każdej nocy. Nie trudno sobie wyobrazić co się dzieje w naszym materacu już po miesiącu użytkowania. Materac chłonie pot i sprawia, że zaczyna rozwiać się pleśń. Pleśń natomiast to idealne podłoże do rozwoju roztoczy. Pamiętajmy też, że oprócz potu na materacu gromadzi się nasz martwy naskórek, który także sprzyja rozwojowi roztoczy. Nowsze materace mają pokrowce, które mogą temu zapobiegać.

Oprócz problemów związanych z higieną materaca, istnieją też problemy związane z jego użytkowaniem. Wiek materaca w wyższej półki nie powinien przekraczać 10 lat. Po tym czasie materac zniekształca się i powoduje dolegliwości bólowe w obrębie głowy, i kręgosłupa. Częste bóle natomiast przekładają się na jakość życia, problemy z koncentracją, kreatywnością, problemy w pracy.. itd. No i macie kolejny powód dla którego warto zadbać o to, by materac w naszym łóżku był higieniczny i nie starszy niż kilka lat.

Materac - gdzie szukać najlepszego?


Głupie pytanie? W sklepie z materacami? No jasne, że nie w spożywczym! ;)

Jeśli rozważasz zmianę materaca warto zajrzeć na stronę favi.pl. Favi to wyszukiwarka mebli i dekoracji, a korzystanie z niej pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy! Zajrzyjcie tam, a sami zobaczycie jak przydatna to strona. W jednym miejscu setki sklepów! I nie trzeba szukać sprzedawcy i pytać o szczegóły, bo każdy produkt jest tak opisany, że rozwiewa wszelkie wątpliwości.

To jak, sprawdzicie teraz swój materac? :)

Komentarze