• Zioła na problemy żołądkowe - uprawa

  W poprzednim poście było o domowych sposobach na problemy żołądkowe, w tym będzie o uprawie ziół w doniczkach, które służą naszemu systemowi trawiennemu.

  Mięta pieprzowa i koper włoski - to na tych roślinach dzisiaj się skupię.

  Mięta pieprzowa (Mentha piperita)  Mięta pieprzowa, to jedno z najwspanialszych ziół: cudownie pachnie, poprawia trawienie, przynosi prawdziwą ulgę w migrenie. Mięta jest znanym środkiem leczniczym od wielu tysięcy lat i jednocześnie od bardzo dawna wykorzystywanym. Słynny olejek mentolowy był pozyskiwany przez Japończyków już przeszło 2000 lat temu. 

  Stanowisko:
  Mięta lubi słońce i żyzną glebę, więc jeśli jej to zapewnimy, możemy być pewni, że odwdzięczy się pachnącymi liśćmi z dużą ilością olejków eterycznych.

  Pielęgnacja:
  Mięta lubi wilgotne gleby zasobne w wapń, próchniczne, żyzne. Aby utrzymać miętę w dobrym zdrowiu musimy dzielić co jakiś czas dorosłe rośliny, tzn. ścinamy gałązki po kwitnieniu, aby pobudzić wzrost. Miętę najlepiej wysiewać z nasion na przełomie kwietnia i maja. Kwitnienie najczęściej wypada na przełomie lipca i sierpnia. 

  Szkodniki:
  Mączniak i stonka miętowa

  Zastosowanie:
  Oto kilka przykładów jak można korzystać  z dobrodziejstw tej rośliny:

  Ziołowa oliwa:
  600 ml łagodnej oliwy z oliwek
  2 garście świeżych liści mięty pieprzowej

  Zalej liście mięty oliwą z oliwek tak, aby wszystkie były w niej dokładnie zanurzone i dokładnie zamknij butelkę. Odstaw na tydzień, co jakiś czas jednak sprawdzaj czy nie pojawiła się pleśń. Po miesiącu należy wyjąć liście i przecedzić przez filtr do kawy. Oliwę trzymamy w chłodnym i ciemnym miejscu.

  Napar z mięty:
  Łyżka stołowa suszonych liści mięty, lub kilka świeżych listków zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem około 15 minut. Można posłodzić miodem do smaku. Taki napar może być pity codziennie, choćby zamiast herbaty.

  Miętówka:
  0,7 l spirytusu 70%
  0,3 l wody
  10 gałązek mięty
  100 g cukru
  cytryna

  Liście mięty zalewamy alkoholem na dwa dni. Po tym czasie z wody, cukru i cytryny przygotowujemy syrop. Odcedzamy alkohol, by pozbyć się liści i mieszamy go z syropem. Po 5 dniach ponownie filtrujemy nalewkę.

  Koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.)


  Koper włoski to roślina lecznicza, dwu- lub wieloletnia. Ma żółtozielone pierzaste listki, które wydzielają słodkawą woń. Kwiaty natomiast rosną tworząc żółtozielone baldachy, nasiona są koloru brązowego. 

  Stanowisko:
  Koper lubi słońce i trochę cienia. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, głębokiej, jednak nie za wilgotnej, ale za to zasobnej w składniki pokarmowe i wapń.

  Pielęgnacja:
  Koper nie musi być nawożony, ale za to warto go obficie podlewać, wtedy będzie rósł bujnie. 

  Szkodniki: 
  Gąsienice motyla pazia królowej, myszy

  Zastosowanie:
  Koper pobudza trawienie i wpływa na apetyt. Dzięki temu, że zawiera dużo olejków eterycznych i witamin, przeciwdziała stanom skurczowym jelit i biegunkom. Napar z liści polecany jest na wzdęcia i dolegliwości trawienne, pomaga w odchudzaniu. Okłady z naparu kopru są stosowane przy zaczerwienieniu oczu, a liście warto dodawać do sosów, ryb, jako przyprawa do mięs. Nasiona dodawajmy do zup, warzyw, sałatek.

  Oto kilka przykładów jak można korzystać  z dobrodziejstw tej rośliny:

  Napar:
  Łyżka stołowa suszonych lub świeżych liści kopru zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem około 15 minut. Można posłodzić miodem do smaku.

  Roztwór wzmacniający paznokcie:
  4 łyżki świeżych lub 4 łyżki suszonych liści skrzypu polnego
  2 łyżki zmielonych nasion kopru
  850 ml wody

  Wlej do garnuszka wodę i wsyp zioła, gotuj na małym ogniu pod przykryciem około 20 minut. Po ostudzeniu przelej do buteleczki i przechowuj w ciemnym miejscu max. przez 4 tygodnie. Mocz codziennie palce w roztworze przez minimum 10 minut. Po kilku tygodniach zauważysz poprawę, to krzemionka zawarta w koprze i skrzypie tak działa na twoje paznokcie.

  Dip koperkowy do warzyw:
  2/3 szklanki śmietany
  2/3 szklanki majonezu
  2 łyżki stołowe cebulki drobno posiekanej (lub szczypiorku)
  1 łyżka drobno posiekanego selera
  1 łyżka drobno posiekanego świeżego kopru

  Wymieszać dokładnie wszystkie składniki i delektować się smakiem :)

1 komentarze:

 1. oO to nawet nie wiedziałem, ze tak działają :)

Prześlij komentarz