Tatarak, czosnek niedźwiedzi i olej ze słonecznika

Na moim Fan Page ogłosiłam niedawno konkurs, w którym można wygrać kłącze tataraku, suszony czosnek niedźwiedzi i olej z pestek słonecznika. 


Sponsorem tego konkursu jest ZIELONY NURT - firma z tradycjami i zamiłowaniem do zdrowej żywności. W sklepie znajdziemy przede wszystkim różnego rodzaju oleje, ale nie zabraknie tam także ziół. Czy warto kupić olej albo zioła w sklepie Zielony Nurt
Możesz się o tym przekonać robiąc tam zakupy, albo startując w konkursie. Jeśli będziesz mieć szczęście zgarniesz fajne nagrody! Startuj! Zostało jeszcze tylko kilka dni.
KONKURS dostępny TUTAJ.
Życzę wszystkim powodzenia, a tymczasem napiszę wam kilka słów o nagrodach.

TATARAK


http://zielonynurt.pl/pl/product/246/tatarak-klacze-bio

Tatarak to roślina wieloletnia z grubymi, rozgałęzionymi kłączami. Kwitnie w maju i czerwcu. Tatarak zawiera olejek eteryczny, garbniki, cholinę, gorzki glikozyd akorynę, śluz, sole mineralne, skrobię oraz kwas askorbinowy. Surowcem zielarskim jest kłącze tataraku. 

Działanie tataraku:
Tatarak ma właściwości rozkurczające, uspokajające, wzmacniające, moczopędne, wiatropędne. Ponadto ma działanie osłaniające, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne. Przez wiele lat człowiek poznawał tatarak chcąc wykorzystać jego najlepsze składniki. Oprócz wymienionych wyżej tatarak dał się także poznać jako roślina pobudzająca wydzielanie soków trawiennych, regulująca przemianę materii i obniżająca ciśnienie krwi.

Zastosowanie tataraku:
Napary i odwary z tataraku stosowane są w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaburzeniach trawienia, stanach zapalnych dróg moczowych, nieżycie układu oddechowego. Tatarak jest także bardzo dobry lekiem wzmacniającym w stresie i osłabieniu, nerwicach i depresji. 
Wyciągi z tataraku zaleca się także do okładów i przemywania ran w stanach zapalnych oczu i skóry, owrzodzeniach, wypryskach oraz jako dodatek do kąpieli przy świądzie i podrażnieniu skóry. Wyciąg wodny z tataraku można stosować do płukania jamy ustnej w przypadku wystąpienia stanu zapalnego.

Zastosowanie w kuchni:
W wielu krajach kłącza tataraku smażone w cukrze stosowane są do dekoracji tortów i ciast. Kłącze tataraku jest także zdrowym dodatkiem do kompotu oraz słodkich potraw. Ciekawostką jest także to, że kłącze tataraku znajdziemy w przyprawach np. curry. 

CZOSNEK NIEDŹWIEDZI

http://zielonynurt.pl/pl/product/202/czosnek-niedzwiedzi-bio

Już Pitagoras nazywał go "królem przypraw". Czosnek używany jest w kuchni, lecznictwie, nawet medycynie. Czosnek niedźwiedzi wzmacnia organizm, pomaga na schorzenia skórne i dolegliwości przewodu pokarmowego. Badania naukowe wykazują także ogromne jego znaczenie lecznicze w przypadku chorób serca i układu krążenia. Czosnek niedźwiedzi jest wykorzystywany w wielu preparatach leczniczych np. na miażdżycę, obniżenie ciśnienia krwi, w chorobach wywoływanych przez drożdżaka Candida albicans. Czosnek niedźwiedzi odtruwa organizm z metali ciężkich, oczyszcza żyły ze złogów cholesterolowych. Liście czosnku niedźwiedziego zawierają związki siarki, które to zwalczają w organizmie wolne rodniki. Żelazo, mangan, magnez – te składniki mineralne i mikroelementy także znajdziemy w czosnku niedźwiedzim. 
Ponieważ o czosnku niedźwiedzim pisałam już kilka razy nie chcę się powtarzać. O czosnku niedźwiedzim przeczytacie więcej TUTAJ i TUTAJ.

OLEJ ZE SŁONECZNIKA

http://zielonynurt.pl/pl/product/72/olej-z-pestek-slonecznika

Słonecznik pochodzi z Meksyku, ale uprawiany jest w wielu krajach na świecie. Surowcem pozyskiwanym ze słonecznika są nasiona. Nasiona słonecznika otoczone są pięknymi żółtymi płatkami (kwiat). Kwiaty słonecznika zawierają dużo cennych związków: pektyny, cholinę, betainę, ksantofil, cukry, sole mineralne, karotenoidy. W nasionach słonecznika znajdują się: olej (35-60%), glicerydy kwasu linolowego (35-60%) należącego do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz steroidy. 
Sam słonecznik jako roślina używany jest już od tysięcy lat. Napary i odwary z kwiatów słonecznika działają przeciwgorączkowo, a zawarte w nich związki goryczkowe pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i działają korzystnie na system trawienny. 
Olej słonecznikowy natomiast  zapobiega powstawaniu miażdżycy, obniża poziom cholesterolu, stosowany jest również zewnętrznie do okładów na trudno gojące się rany, w łuszczycy i masażu leczniczym, relaksacyjnym..
Dla wielu z was może być sporym zaskoczeniem to, że olej ze słonecznika jest bardzo często wykorzystywany w farmacji. Jest podłożem dla maści i kremów.
No cóż, nie ma co ukrywać, że olej słonecznikowy jest najbardziej znany w kuchni. Dodajemy go do sałatek, sosów, dań na ciepło i zimno oraz do smażenia. Pamiętajmy jednak, że największą wartość olej słonecznikowy ma gdy jest niepodgrzany, gdyż wysokie temperatury niszczą jego cenne właściwości. W oleju słonecznikowym znajduje się wartościowe białko i witamina E.

Źródło informacji:Komentarze