Dziurawiec - leczy ciało i duszę

Dziurawiec - chyba najbardziej popularna roślina kojarzona z leczeniem depresji, stanów lękowych. Występuje powszechnie na obrzeżach pól, w lasach, na poboczach dróg. Dziurawiec rośnie niemal wszędzie, w całej Europie, Azji, Afryce. Lubicie dziurawca? No to zaraz lubicie! Szczególnie jeśli macie chorą duszę... czytajcie!

Dziurawiec

dziurawiec


Zioło piękne, wysokie, rozgałęzione, zachwyca urokiem, ma cudowne właściwości. 
Jeśli przyjrzeć się dobrze dziurawcowi zobaczymy nie tylko piękne żółte kwiaty, ale także gruczoły olejowe. To właśnie dzięki nim dziurawiec jest tym "czym jest". Jeśli weźmiemy w dłonie liście lub kwiaty dziurawca i rozetrzemy w palcach zobaczymy krwistoczerwony kolor, to hiperycyna. Substancja czynna, bardzo ważny składnik dziurawca. 

Z legend..

W kulturze Germanów wierzono, w Baldura, król światła i wiosny. W czasie równonocy 20-21 czerwca miał on składać w ofierze swoje życie ziemi. Jeszcze do dziś w niektórych rejonach świętuje się zaślubiny ziemi z niebem, połączenie ducha z materią. 
24 czerwca w noc świętojańską kobiety zakładają wianki z dziurawca, a potem puszczają je na wodę. W wierzeniach ludowych oznacza to, że wypędzamy demony, chronimy się przed burzami i złem.

Dziurawiec w ziołolecznictwie

dziurawiec


Dziurawiec najczęściej wykorzystywany jest w leczeniu różnego rodzaju depresji. 

Działanie wewnętrzne dziurawca:

- Działa rozgrzewająco, rozjaśniająco (mówi się, że w roślinie nagromadzone jest światło, które przenika każdą komórkę  pomaga przywrócić równowagę między ciałem, a psychiką)

Jak ważne jest dla zdrowia (szczególnie psychicznego) słońce chyba nie trzeba nikomu mówić, prawda? Dziurawiec to słońce wewnętrzne przywraca. Dawniej wierzono jeszcze, że pomaga w leczeniu halucynacji.

Działanie dziurawca zauważymy już po dwóch tygodniach regularnego przyjmowania. 

DWA W CENIE JEDNEGO
Działanie:

- przeciwzapalne
- odkażające
- antybakteryjne
- ściągające
- rozkurczowe
- moczopędne
- przeciwdepresyjne

Należy jednak uważać, bo dziurawiec poprawia trawienie i może pobudzać łaknienie.

Działanie niepożądane:

Dziurawiec może wywoływać skutki uboczne dlatego należy g przyjmować ostrożnie, to że jest ziołem nie oznacza, że możemy go bez kontroli spożywać w dowolnych ilościach. 
Duże dawki potrafią wywołać wysypkę, swędzenie, niepokój, zmęczenie.


Dziurawiec zastosowanie:

Dziurawca najłatwiej pić po prostu w formie herbatki, można też zrobić sobie olej z dziurawca, przygotowuje się go bardzo łatwo, a później do wielu rzeczy się przydaje np. do masażu w stanach napięcia , w zapaleniach nerwów, półpaścu.

Jak zrobić olejek dziurawcowy?

Suszonego dziurawca wsypujemy do słoika (tak mniej więcej do połowy) zalewamy olejem (tak 2 cm wyżej niż zioła) pozostawiamy w nasłonecznionym miejscu na 6-8 tygodni, przecedzamy, zlewamy do butelki.

Jakiś czas temu pisałam też o nalewce z dziurawca, zapraszam dla przypomnienia TUTAJ.

Tak sobie myślę, jesteś tutaj pewnie nie bez przyczyny, masz depresję, dokuczają ci lęki, a może ataki paniki? Zajrzyj proszę do TEGO artykułu, może tam znajdziesz pomoc.

Komentarze

  1. Oo, dziurawiec też koniecznie muszę wypróbować! Mnóstwo koleżanek mi go polecało, więc chyba coś musi w tym być :) Ja zaopatrzyłam się póki co w liść jiaogulan. Dokładne szczegóły jego działania nie są mi znane, ale zdecydowanie lepiej się po nim czuję i codzienny stres nie daje mi się aż tak we znaki. Ponoć to naturalny adaptogen, także warto spróbować :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz