Wina ziołowe przepisy, które warto znać :)

Nie wiem jak Wy, ja uwielbiam wina! Szczególnie wchodzą mi zimą :)
Uwielbiam siadać w fotelu z lampeczką czerwonego wina lub kubkiem grzańca i zanurzyć się w lekturę. Wino warto jednak warto pić nie tylko dla przyjemności, ale również dla zdrowotności :)
Wiecie, że wina ziołowe poprawiają odporność, wspomagają różnego rodzaju dolegliwości bólowe, żołądkowe, a nawet trawienne! Warto docenić wino :)

wina ziołowe


Dzisiaj Moi Drodzy podam wam 10 wspaniałych przepisów na wina, które warto znać. Ja dzisiaj zrobiłam wino cebulowe. Zachęcam do wypróbowania przepisów!

Wina ziołowe przepisy, które warto znać :)


Wino cebulowe

ok. 300 g cebuli zmielonej w maszynce do mięsa mieszamy ze 100 g miodu i butelką białego wytrawnego wina. Macerujemy przez 4-5 dni codziennie starannie mieszając. Przecedzamy i pijemy max 3 razy dziennie po kieliszku jako środek ogólnie wzmacniający.

Wino chrzanowe

100 g. utartego chrzanu zalewamy butelką wina. Po 24 godzinach przecedzamy przez gęste płótno, pijemy 3 razy dziennie po łyżeczce przy wyczerpaniu i brakach witamin.

Wino z czosnku

Około 20 średnich rozgniecionych ząbków czosnku zalewamy sokiem z 4 cytryn i litrem przegotowanej ciepłej wody. Mieszaninę przetrzymujemy przez całą dobę w cieple w przykrytym naczyniu. Następnie starannie odcedzamy i przechowujemy w szafce w zakorkowanej butelce. Pijemy winko rano i wieczorem, po małym kieliszku w celu uodpornienia organizmu i zapobieganiu miażdżycy.

Wino jałowcowe

Około 60 g. rozdrobionych owoców jałowca zalewamy litrem wytrawnego wina, podgrzewamy do wrzenia na wolnym ogniu, odstawiamy dla zmacerowania pod przykryciem na 3 dni, odcedzamy zlewamy do butelki. Pijemy codziennie rano na czczo kieliszek jako środek moczopędny, a na 30 minut przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu.
Wino kminkowe

3 czubate łyżki mielonego kminku zalewamy butelką białego wytrawnego wina i macerujemy przez 14 dni wstrząsając. Przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie mały kieliszek po jedzeniu przy wzdęciach i różnego rodzaju zaburzeniach trawiennych. 

Wino koprowe

2 łyżki zmielonych owoców zalewamy 1/2 szklanki wrzątku, gotujemy na małym ogniu przez 2-3 minuty i odstawiamy pod przykryciem na pół godziny. Po przecedzeniu stężony napar wlewamy do butelki białego wytrawnego wina i odstawiamy na kilka dni. Kieliszek takiego wina pijemy przy obfitych posiłkach w celu pobudzenia trawienia.

Wino melisowe

Około 50 g świeżych liści melisy zalewamy 1 butelką białego wytrawnego wina i pozostawiamy w ciemnym miejscu na 3 doby. Po przecedzeniu pijemy 3 razy dziennie po 2-3 łyżki maceratu przed jedzeniem dla pobudzenia trawienia, a także jako łagodny środek uspokajający.

Wino nagietkowe

40 gram świeżych kwiatów zalać butelką wina i macerować przez 14 dni. Przecedzić dodać 30 g. soku dziurawcowego, pić 2-4 razy dziennie po kieliszku na godzinę przed jedzeniem jako środek ogólnie wzmacniający.Wino orzechowe

Do butelki czerwonego wino gronowego dodajemy 50 g. rozdrobnionych liści, strząsamy i odstawiany na 10 dni. Następnie dosypujemy 100 g cukru i odstawiamy na dalsze 5 dni. Pijemy po małym kieliszku 2-3 razy dziennie w niestrawności, przy przewlekłym nieżycie żołądka i jelit. 

Wino lawendowe

10 g. lawendy, 5 g. owoców kolendry i 2 g. owoców anyżu macerować często wstrząsając przez 2 tygodnie zalane pół litra czerwonego wina, przecedzić zlać do butelki. Pić na pół godziny przed posiłkiem 3 razy dziennie po małym kieliszku przy złym trawieniu i braku apetytu lub po jedzeniu jako środek żółciopędny, moczopędny, rozkurczający, przeciwdziałający wzdęciom.


Komentarze