Dzisiaj bedzie długo. Chciałam Wam dzisiaj bowiem opowiedzieć historię z mojego życia. Mam nadzieję, że kogoś zainspiruje, komuś pomogę.
Moja córka od urodzenia cierpi na zaparcia. Już jako maluszek miała problemy z załatwianiem się i zatrzymywaniem gazów. Zanim do tego doszliśmy trochę nam czasu zajęło. Najtrudniej było na początku. Jako maluszek nie była w stanie powiedzieć co jej dolega, komunikowała się z nami płaczem i podkurczaniem nóżek. Gdy była już starszym dzieckiem zaczęła pokazywać gdzie boli i mówić kiedy boli. Na początku nie było to dla nas takie oczywiste, że "taka jej uroda". Jako kilkulatek, jak każde dziecko lubiła podjadać słodkości, czekoladki batoniki... czasami poza naszą kontrolą. Nie będę Wam tutaj wymieniać ile razy lądowaliśmy w gabinecie lekarskim, ile razy w szpitalu... wierzcie mi, trochę tego było. Szukaliśmy sposobu na to, by naszej córeczce pomóc, ulżyć. Niestety magicznego sposobu nie ma. Nasz lekarz poradził oprócz zmiany diety (w tym przypadku tylko i wyłącznie dieta eliminacyjna, wykluczająca z diety produkty wzdymające tj. groch, warzywa kapustne, oczywiście cukier: czyli czekoladki, batoniki, wszystkie słodkości, które mają w składzie kakao..), codzienne podawanie syropu Mentholaxin oraz picie Xenny junior. Ja jednak po kilku miesiącach stwierdziłam, że nie będę w dziecko "pakować" leków, bo chociaż te dwa nie są ani zbyt inwazyjne, ani uzależniające czy rozleniwiające jelita, to przecież musi być jeszcze jakiś inny sposób na zaparcia u dzieci. Dzisiaj Mentholaxin zastąpiłam lejem lnianym, a Xennę - ciepłą wodą z cytryną, które to podaję na zmianę z kisielem z siemienia lnianego.
Jeśli Twoje dziecko podobnie jak moje cierpi na zaparcia, nie bagatelizuj tego. Złogi kałowe zalegające w jelitach są bardzo niebezpiecznie i lepiej nie doprowadzać do tego by tam zalegały. Niżej podaję Wam sposoby na zaparcia zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. To moje sprawdzone sposoby, bo ja niestety też nie mam lekko w temacie zaparć (w końcu po kimś moja córka musiała odziedziczyć tą przykra przypadłość 😉).
Źródło |
Zioła na zaparcia i kolki dla dorosłych
Dorosłym, którzy zmagają się z zaparciami, często pomagają zioła o właściwościach przeczyszczających i łagodzących. Warto jednak pamiętać, że regularne stosowanie ziół na przeczyszczenie może prowadzić do osłabienia naturalnej perystaltyki jelit, dlatego należy stosować je z umiarem.
1. Kora kruszyny
2. Senes
3. Siemię lniane
4. Rumianek
Zioła na zaparcia i kolki dla młodzieży i dzieci
Dzieci często miewają problemy trawienne, jednak ich organizmy są bardziej wrażliwe niż dorosłych, więc zaleca się ostrożne stosowanie ziół o łagodniejszym działaniu.
1. Koper włoski
2. Anyż
3. Siemię lniane
4. Melisa
Zioła na kolki i zaparcia dla niemowląt
Niemowlęta wymagają szczególnej troski, a wszelkie zioła należy stosować z dużą ostrożnością i najlepiej po konsultacji z lekarzem.
1. Koper włoski
2. Melisa
3. Rumianek
4. Mięta pieprzowa (ostrożnie!)
PAMIĘTAJ, ŻE!
Zioła mają silne działanie, dlatego zawsze zaczynajmy od małych dawek, obserwując reakcję organizmu. Zanim zastosujesz kuracje je u siebie lub swojego dziecka skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Źródła
Broniarczyk-Dyła, W. (2018). Zioła w medycynie naturalnej. Warszawa: MedPharm Polska.
Olejnik, S., & Malinowska, E. (2019). Podstawy fitoterapii. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner.
Gołębiowski, W. (2016). "Zioła w pediatrii: bezpieczeństwo i skuteczność" w Polski Przegląd Pediatryczny, 88(3), 210-218.
Komentarze
Prześlij komentarz